Skip to content

Upośledzona produkcja interferonu i aktywacja naturalnych komórek zabójczych u pacjentów ze schorzeniem skóry podatnym na raka, xeroderma pigmentosum.

2 miesiące ago

253 words

Xeroderma pigmentosum (XP) to rzadkie autosomalne zaburzenie recesywne z wrażliwością na słońce, znacznie zwiększoną podatnością na raka skóry i wadliwą naprawą DNA bez konsekwentnie identyfikowanych objawów niedoboru odporności. Zbadaliśmy aktywność komórek NK (naturalnych zabójców) i produkcję interferonu w limfocytach krwi obwodowej (PBL) ośmiu pacjentów z XP, którzy mieli wiele pierwotnych nowotworów skóry. Pacjenci z XP mieli normalną liczbę limfocytów T i komórek NK, a także normalną aktywność komórek zabójców aktywowanych limfokinami i normalną produkcję czynnika martwicy nowotworów-alfa. Niestymulowana funkcja komórek NK stanowiła 40% normalnych kontroli u pięciu pacjentów z XP, ale była normalna u trzech innych pacjentów z XP. Jednak PBL od wszystkich badanych pacjentów z XP nie wykazało zwiększenia aktywności NK przez induktor interferonu, kwas polioksyny: kwas policytidylowy (polyIC), ale wzmocnienie przez interferon-alfa było normalne, co sugeruje upośledzenie wytwarzania interferonu. Równoległe badania u pacjentów z rakiem skóry z innej populacji niż XP ujawniły, że zarówno niestymulowana, jak i zwiększona przez poliIC aktywność NK była normalna. Dalsze badania z użyciem PBL od pacjentów z XP wykazały, że wytwarzanie interferonu gamma po stymulacji induktorami interferonu (komórki poliikowe, interleukina 2 lub K562) stanowiło 13-43% normalnych. Dane te wskazują, że limfocyty XP mają defekt w produkcji interferonów i sugerują, że wadliwe wytwarzanie interferonu, jak również defekty naprawy DNA, mogą odgrywać ważną rolę w podatności pacjentów z XP na raka skóry.
[więcej w: hematolog kielce, przetoka okołoodbytnicza, przetoka dziąsłowa ]

0 thoughts on “Upośledzona produkcja interferonu i aktywacja naturalnych komórek zabójczych u pacjentów ze schorzeniem skóry podatnym na raka, xeroderma pigmentosum.”