Skip to content

Uszkodzony nerw rdzeniowy kulszowo-sodowo-potasowa trifosfataza adenozynowa w ostrej cukrzycy streptozocyny i jej korekta przez dietetyczną suplementację mio-inozytolem.

2 miesiące ago

204 words

Upośledzenie przewodnictwa nerwowego w doświadczalnej cukrzycy zostało empirycznie, ale nie mechanicznie powiązane ze zmienionym metabolizmem mio-inozytolu nerwów. Odporna na fosfolipidy zależna od błony ATPaza sodowo-potasowa stanowi potencjalny mechanizm umożliwiający powiązanie defektów metabolizmu mio-inozytolu z fosfolipidem w mózgu obwodowym nerwu, przewodzenie impulsów i wykorzystanie energii. W związku z tym zbadano wpływ cukrzycy wywołanej streptozocyną i dietetycznej suplementacji mio-inozytolem na szczurzej kulszowej ATPazie potasowo-sodowej. Aktywność ATP-azy mierzono enzymatycznie w homogenatach nerwu kulszowego od 4-tygodniowych szczurów z cukrzycą streptozocyną i dobranej wiekowo grupy kontrolnej karmionej standardową lub 1% dietą uzupełnioną myo-inozytolem. Składniki ATPazy sodowo-potasowej oceniano przez hamowanie ouabainy lub pominięcie jonów sodu i potasu. Cukrzyca zmniejszyła złożoną aktywność ATPazy odzyskaną w surowych homogenatach nerwu kulszowego. Redukcja 40% ATPazy sodowo-potasowej została selektywnie powstrzymana przez 1% suplementację mio-inozytolem (która zachowała prawidłowe przewodnictwo nerwowe). Tak więc, w nerkowym obwodowym nerwie, nieprawidłowy metabolizm mio-inozytolu jest związany z nieprawidłową aktywnością ATPazy sodowo-potasowej. Mechanizm działania mio-inozytolu dietetycznego na korygowanie przewodnictwa nerwowego w cukrzycy może być spowodowany zmianami w ATP-a sodowo-potasowej, prawdopodobnie poprzez zmiany w fosfolipidach zawierających mio-inozytol.
[przypisy: przetoka zęba, przerzuty do kości, rak szyjki macicy leczenie ]

0 thoughts on “Uszkodzony nerw rdzeniowy kulszowo-sodowo-potasowa trifosfataza adenozynowa w ostrej cukrzycy streptozocyny i jej korekta przez dietetyczną suplementację mio-inozytolem.”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: klinika stomatologiczna warszawa[…]